Медичні заклади стануть автономними

Медичною реформою, яка за європейським зразком впроваджується в Україні, передбачена зміна статусів Центрів первинної допомоги. У 2018 році вони мають стати автономними. Це означатиме, що кожен такий заклад, окрім державного фінансування, може надавати не тільки безкоштовні, а й платні медичні послуги, та розпоряджатися коштами. В Рівненській області розпочали підготовку до цих глобальних змін.

rfr_logo 3

Основне завдання підписаного президентом закону про медичну реформу на перше півріччя 2018 — реорганізувати заклади ПМД. Вони стануть комунальними некомерційними підприємствами. Іншими словами — автономізуються, завдяки чому зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряме фінансування за надані послуги з державного бюджету.

Як неприбуткові підприємства, заклади не сплачуватимуть податок на прибуток і зможуть самостійно розпоряджатися отриманими та заробленими коштами. У тому числі, вільно встановлювати розмір заробітної плати для медичних та інших працівників. Перший квартал 2018 року — час для місцевої влади та медичних закладів первинної ланки на підготовку до впровадження нової моделі фінансування та нових стандартів надання послуг. Спершу реформування торкнеться обласних центрів.

-        Поки що закон ніде офіційно не оприлюднений і МОЗ не дав детальних інструкцій щодо його провадження, - пояснив начальник міського управління охорони здоров'я Віктор Іськів. - Проте з практики знаю, настане травень і нас спитають, де наші комерційні неприбуткові організації. Процес мінімум три місяця займе. Міські заклади в Тернополі вже всі переведені у новий статус. У Житомирі скоро будуть. У Рівному насамперед це будуть наші центрі ПМД та дві стоматполіклініки. На разі розробляємо статути для цих медичних закладів. На останній колегії обласного управління охорони здоров'я було наголошено на цьому. І швидше за все зразок статуту будемо розробляти на основі документу, прийнятого колегією. Нововведення торкнеться і районних медичних закладів.

За основу медичній реформі в Україні, як відомо, взята британська модель системи охорони здоров'я. В Європі досягли високого рівня надання медичних послуг в тому числі і завдяки автономізації. Саме вона сприяє зростанню якості обслуговування в лікарнях.

-        Хочу одразу заспокоїти рівненських пацієнтів: ті послуги, які зараз надаються безкоштовно, так і залишиться безкоштовними, в тому числі базові аналізи, - зауважив Віктор Іськів. - Окрім того, медичні заклади зможуть надавати більший спектр платних послуг, який до цього був обмеженим. МОЗ розробляє їх вартість. А загалом якість надання медичних послуг тільки виграє від автономізації. Адже лікарні, борячись за пацієнтів, покращуватимуть умови прийому пацієнтів, дбатимуть про зручну інфраструктуру та вдаватимуться до інших заходів заохочення.