Постійний донор Дмитро Мельник: “Здати кров — це почесно”

Україна в рамках інтеграційного процесу в Євросоюз, взяла на себе зобов’язання реформувати службу крові та переформатувати роботу станцій переливання крові. Однак для того, щоб донорство в Україні вийшло на європейський рівень, важливо, щоб громадяни підтримували власне здоров’я й активно виявляли бажання здавати кров. Для цього  благодійна організація «Мережа 100 відсотків життя Рівне» в рамках проекту «Сприяння інтеграції України в європейські мережі охорони здоров’я» проводить ряд заходів на меті яких — подолати хибні переконання населення щодо донорства та їх упереджене ставлення до євроінтеграційних реформ системи охорони здоров’я.

maxresdefault (1)

rfr_logo 3

Одна донація крові – в середньому 450 мл – може врятувати до 3 життів. Так, за це не передбачено грошової винагороди, проте мова йде про благодійну справу. В Європі здавати кров — престижно, тому дефіциту її у спеціальних сховищах ніколи немає. В Україні ж населення ставиться до цієї справи з обережністю і навіть упередженням. Але є й такі люди, які діляться своєю кров’ю, чим рятують людські життя.

- Багато хто просто банально боїться здавати власну кров, - каже постійний донор, керівник прес-служби ГУ ДСНС в Рівненській області Дмитро Мельник. - Проте це зовсім не страшно і безболісно. Я добровільно роблю це вже більше десяти років, починаючи з 2006. Спершу здавав кров раз в рік, для банку крові, звідки її беруть для переливання рятувальникам в разі виникнення такої необхідності. А у 2014 році у мого колеги захворіла на рак дворічна донечка, знадобилася кров. Після цього рятувальники також відвідали онкогематологічне відділення в дитячій лікарні. І, поспілкувавшись із маленькими пацієнтами та їх батьками, я прийняв рішення здавати кров регулярно. Почитав в Інтернеті, наскільки актуальною є ця проблема в Україні при тому, що процедура безболісна і ніякої шкоди для здоров'я донора не становить. Тож тепер п'ять разів на рік здаю кров першої групи, резус плюс.

Як пояснила головний лікар Рівненської станції переливання крові Ліна Михальчук, потреба в крові — як рідкісних, так і поширених груп — є завжди. Кров і її компоненти необхідні багатьом хворим. Як свідчить статистика, кожен третій житель планети хоча б раз у житті потребує донорської крові. Найчастіше вона необхідна недоношеним дітям, хворим на рак та жертвам серйозних аварій. Цифри останніх років свідчать, що в Україні на 1000 осіб припадає 12-14 донорів. Для порівняння: у країнах Європи – 25, у США і Канаді – 40-60.

На Заході громадяни радо здають кров, бо крім врятованих життів це говорить про добрий стан здоров’я та про соціальну позицію донора. Такі люди мають більше перспектив влаштуватися на роботу і зробити кар’єру.

- Здавати кров — це почесно, - переконаний Дмитро Мельник. - Принаймні на Заході це дуже цінується. Але я роблю це не заради того, щоб мене поважали, а заради тих, кому донори рятують життя. І закликаю рівнян долучатися.