“Квітни, а не хворій”! На Волині говорили про туберкульоз

До Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу медики Волині підготували статистичні дані про ситуацію з цією недугою в області й озвучили їх на прес-конференції.

baboruk

За оцінками експертів ВООЗ в Україні за останні 5 років спостерігається тенденція до зменшення темпів росту захворювання на туберкульоз (далі – ТБ) та смертності від ТБ, проведено оптимізацію лабораторної мережі з діагностики ТБ та впроваджено сучасні швидкі методи діагностики ТБ, значно покращилась діагностика мультирезистентного туберкульоз (далі – МР ТБ), впроваджено стандарти лікування хворих на ТБ, поєднану патологію ТБ/ВІЛ, посилено співпрацю щодо протидії захворюванню на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ, налагоджена взаємодія між центрами профілактики та боротьби зі СНІДом та протитуберкульозними закладами, закладено основу для впровадження заходів інфекційного контролю з ТБ та впроваджено реєстр хворих на ТБ.

Протитуберкульозна медична допомога населенню області надається на базі Волинського обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання в склад якого входять обласний протитуберкульозний диспансер,   Луківська, Хотешівська та Поворська тублікарні, обласними протитуберкульозними санаторіями «Згорани» і «Колки» та фтизіатричними кабінетами при районних/міських лікарнях. У стаціонарах лікуються хворі на туберкульоз із бактеріовділенням, із тяжкою супутньою патологією, які потребують оперативного втручання, паліативні та діагностичні хворі. При припиненні бактеріовиділення, хворі мають змогу лікуватись в амбулаторних умовах під медико-соціальним супроводом  НУО (товариство Червоного Хреста у Волинській області та «Мережа 100% життя Рівне») або санаторно-курортно. Як на стаціонарному так і на амбулаторному етапі лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне.

В 2017 році захворюваність населення на всі форми активного туберкульозу (нові випади + рецидиви) становить 74,0 (769 осіб) на 100 тис. населення (2016 – 878 хворих або 84,4). Зниження захворюваності на 12,3%. Найвищі показники захворюваності у Рожищенському – 127,1,  Турійському – 88,1 та Іваничівському – 87,7 районах, найнижчі – у Горохівському – 44,5, Маневицькому – 58,6 районах та м. Нововолинську – 47,1. По Україні цей показник становить 63,9 на 100 тис. населення.

На нові випадки захворіла 601 особа, що становить 57,9 на 100 тис. населення (зниження на 2,9% порівняно із 2016 роком).

На 7,9% знизилась захворюваність бацилярним туберкульозом легень, що в епідеміологічному плані несуть найбільшу загрозу для оточуючих.

Захворюваність серед дітей 0 – 17 років включно залишається на минулорічному рівні та становить 10,0 на 100 тис. відповідного населення (24 дитини), а по Україні цей показник – 11,0.

В області відмічається низький рівень проведення туберкулінодіагностики, 28,7% від усіх підлягаючих. Стан вакцинації БЦЖ новонароджених покращився та склав у 2017 році 73,4% проти 44,6% у 2016 році.

На 9,1% зросла захворюваність на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ (5,9 на 100 тис. населення), хоча цей показник залишається значно нижчим від аналогічного по Україні – 10,5 на 100 тис. населення.

Смертність від туберкульозу знизилась на 35,3% та становить 9,8 на 100 тис. населення (102 особи).

Із усіх випадків зареєстрованого чутливого ТБ у 2016 році ефективність лікування виглядає наступним чином:

  • ефективне лікування – 78%;

  • неефективне лікування – 22% (в тому числі померло – 11%, перервало лікування – 7% та невдача лікування – 4%).

Ефективність лікування МР ТБ (ТБ, стійкий до протитуберкульозних препаратів) значно гірша. Результати лікування МР ТБ, зареєстрованого у 2015 році:

  • ефективне лікування – 46%;

  • неефективне лікування – 54%( в тому числі – померло – 18%, невдале лікування – 24% та перервали лікування – 12%).

Слід зауважити, що тривалість лікування МР ТБ складає 20 – 24 місяці, протитуберкульозні препарати, які використовуються для лікування МР ТБ дуже токсичні та викликають велику кількість побічних реакцій. Окрім цього, це дорого вартісне лікування.

 Незважаючи на певні досягнення у боротьбі із туберкульозом, епідеміологічна ситуація залишається напруженою, існує загроза зростання туберкульозної інфекції в зв’язку із поширенням мультирезистентних форм туберкульозу та поєднаної патології туберкульозу з ВІЛ-інфекцією та СНІДом, збільшенням кількості внутрішніх переселенців, що потребує продовження реалізації відповідних заходів програми боротьби із захворюванням на туберкульоз в області, забезпечення контрольованого лікування та використання арсеналу протитуберкульозних препаратів в стаціонарних та в амбулаторних умовах, покращення співпраці залученням неурядових організацій, соціальна підтримка хворих та працівників закладів фтизіатричної служби.

До слова, цього тижня по всій країні триває серія заходів: «Квітни, а не хворій: Україна без туберкульозу», яка присвячена до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом.