Автономізація медзакладів дозволить підняти якість медичних послуг

Автономізація передбачає, що лікарні можуть набувати статусу некомерційного комунального підприємства. Наразі лікарні працюють як бюджетні установи за бюджетним законодавством та з вертикальним управлінням. Їх керівники не мають свободи рішень і керуються наказами згори. Перетворення лікарень на комунальні підприємства дозволить розширити права медичних закладів. Крім того, такі зміни сприятимуть збільшенню  самостійності лікарень в господарських і управлінських справах, стимулюватиме до поліпшення якості медичних послуг і підвищення економічної ефективності використання активів.

rfr_logo 3

Україна продовжує інтеграцію в європейські мережі охорони здоров’я.  Понад 2 тижні у Рівному працювали харківські експерти із впровадження медичної реформи у медзакладах. Вони навчали головних лікарів та персонал новим аспектам їхньої роботи. Зокрема пояснювали, що автономізація ЦПМСД та лікарень є найпершою умовою успішного впровадження медреформи. Така практика вже була втілена в ряді країн Європи.

-        Рівне стало одним із переможців проекту із надання правових, фінансових та професійних консультацій групою харківських експертів медичним закладам, - розповів експерт з питань роботи з персоналом та управління Михайло Довгопол. - Зокрема, ми навчаємо головним аспектам медреформи, які “міняють правила гри”. Ідеться насамперед про вільний вибір пацієнтом свого сімейного лікаря. При цьому ми маємо право змінити сімейного лікаря стільки разів, скільки нам буде потрібно. Система “гроші йдуть за пацієнтом” - це і буде наша винагорода лікарю за його професійність.

Група експертів намагається донести до медичного персоналу вигоду від таких змін. Адже, за  їх словами, тепер високопрофесійні лікарі зможуть отримувати дійсно достойну заробітну плату. Вона формуватиметься таким чином: 370 гривень виділяється в рік на одного пацієнта. При цьому ця цифра множиться на певний коефіцієнт. Для дорослих це 2, для дітей 4. Отже, кінцева цифра — це сума, яку буде отримувати лікар за кожного свого пацієнта. Тож він буде зацікавлений в тому, щоб пацієнтів було якнайбільше. При цьому на державному рівні буде затверджена програма стандартів та гарантій медичної послуги, щоб допомога, яку надав лікар, була дійсно кваліфікованою.

-        Проте цьому всьому має передувати автономізація медичних закладів, - продовжив Михайло Довгопол, - як було зроблено в малих країнах Прибалтики, Німеччині та Британії, де медичні заклади давно є автономними. В Естонії пішли далі: там усі лікарі за один день стали фізичними особами-підприємцями. В Україні ми відмовилися від таких радикальних змін. На разі головні лікарі наших медичних закладів мало на що можуть впливати. Автономізація, коли заклади стануть комунальними некомерційними підприємствами і самі зможуть розпоряджатися своїми коштами, дає головним лікарям таку свободу. Вони зможуть успішно вести менеджмент. При цьому ціллю буде не прибуток, а якісне надання медичних послуг.