Туберкульоз лякає, але епідемію можна зупинити

Україна — до сих пір лідер серед європейських країн за рівнем захворюваності на туберкульоз. Експерти насамперед пояснюють це низьким соціально-економічним розвитком країни, що в свою чергу пов'язано з військовими діями на Сході. Про ці та інші проблеми виявлення та боротьби з туберкульозом розповідають рівненські лікарі.

rfr_logo 3

У Рівненській області за минулий рік впав рівень поширеності туберкульозу порівняно з попереднім 2016 роком. Проте він ще залишається доволі високим — 43, 5 випадків на 100 тис. населення. Як відомо, ця хвороба не вражає тільки нігті і волосся. Небезпечно і те, що не ізольований хворий на відкриту форму туберкульозу, особливо задавнену, становить загрозу для суспільства: він може заразити до 20 оточуючих його людей. Діти — в групі ризику.

 - Дуже важливо виявити туберкульоз на ранніх стадіях, коли його можна повністю вилікувати без негативних наслідків для організму дитини, - наголошує головний дитячий фтизіатр області Оксана Малиш. - І туберкулінова діагностика — манту — найкращий спосіб це зробити. На жаль, за 2017 рік у нас тільки одна дитина виявлена в результаті туберкулінової діагностики, і власне у цієї дитини і була зафіксована первинна форма туберкульозу. Решта дітей, а саме тринадцять, прийшли самі до фтизіатра. Це практично вторинні форми. А вони лікуються важко, в деяких випадках призводячи до інвалідизації дитини.

Якщо медреформу вдасться успішно реалізувати, лікарі первинної ланки медицини зможуть ефективно виявляти цю хворобу на ранніх стадіях, коли вона ще не становить загрози ні організму носія, ні людям, які його оточують.

- Сімейні лікарі будуть трудитися, як бджілки, - каже заступник головного лікаря Рівненського обласного протитуберкульозного диспансеру Микола Ординський. - У МОЗ вже є проект протоколу надання медичної допомоги при виявленні туберкульозу на рівні первинної ланки медицини. ВООЗ взагалі рекомендує лікувати цю хворобу амбулаторно. Якщо дотримуватися рекомендацій лікарів, вона виліковується. Проте не забуваймо, що в людини, яка нею перехворіла, за життя може трапитися до 10 рецидивів, причому туберкульозу різних форм.

Те, що амбулаторне лікування туберкульозу сприяє швидшому одужанню, свідчить досвід боротьби з недугою в ЄС. Нині донори  активно допомагають Україні в боротьбі з туберкульозом. Міжнародні організації підтримали українські програми щодо боротьби з взявши на себе зобов’язання з їх фінансування і переходу на амбулаторне лікування.

За даними національних і міжнародних експертів, саме тривала практика госпіталізації у стаціонарах сприяла такому стрімкому підвищенню рівня мультирезистентного туберкульозу. Адже в більшості протитуберкульозних закладів насправді не забезпечуються вимоги інфекційного контролю. Як приклад, у Європі від туберкульозу у стаціонарах лікуються близько 15 днів, більшу частину лікування хворі проходять вдома. А в Україні на це витрачають цілий рік. За сучасними міжнародними стандартами, ізоляція і лікування в стаціонарі – це в жодному разі не вирішення проблеми туберкульозу. Рішенням є точний діагноз на ранній стадії, своєчасне лікування та амбулаторне спостереження за пацієнтами. Більшість пацієнтів перестають бути заразними упродовж декількох днів або тижнів після початку лікування…