Україна потребує переходу на амбулаторне лікування туберкульозу

В Україні розпочалася реформа протитуберкульозної служби. Серед іншого, вона стосуватиметься  зміни фінансування системи протитуберкульозної допомоги,  запровадження інноваційних протитуберкульозних препаратів та нових методів діагностики та лікування.

rfr_logo-3-1024x180

За оцінками експертів ВООЗ в Україні за останні 5 років спостерігається тенденція до зменшення темпів росту захворювання на туберкульоз (далі – ТБ) та смертності від ТБ, проведено оптимізацію лабораторної мережі з діагностики ТБ та впроваджено сучасні швидкі методи діагностики ТБ, значно покращилась діагностика мультирезистентного туберкульоз (далі – МР ТБ), впроваджено стандарти лікування хворих на ТБ, поєднану патологію ТБ/ВІЛ, посилено співпрацю щодо протидії захворюванню на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ, налагоджена взаємодія між центрами профілактики та боротьби зі СНІДом та протитуберкульозними закладами, закладено основу для впровадження заходів інфекційного контролю з ТБ та впроваджено реєстр хворих на ТБ.

Незважаючи на певні досягнення у боротьбі із туберкульозом, епідеміологічна ситуація залишається напруженою, існує загроза зростання туберкульозної інфекції в зв’язку із поширенням мультирезистентних форм туберкульозу та поєднаної патології туберкульозу з ВІЛ-інфекцією та СНІДом. Україна досі лідер серед європейських країн за рівнем захворюваності на туберкульоз. Експерти насамперед пояснюють це низьким соціально-економічним розвитком країни, що в свою чергу пов’язано з військовими діями на Сході

-         Туберкульоз виліковний, головне вчасно виявити недугу й дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Наше завдання, зробити все можливе, аби до 2020 року в Україні припинилися епідемія туберкульозу, – зазначає заступник голови правління БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Євгеній Баборикін. До слова, організація займається амбулаторним супроводом хворих на туберкульоз.

Якщо медреформу вдасться успішно реалізувати, лікарі первинної ланки медицини зможуть ефективно виявляти цю хворобу на ранніх стадіях, коли вона ще не становить загрози ні організму носія, ні людям, які його оточують.

Сімейні лікарі будуть трудитися, як бджілки, – каже заступник головного лікаря Рівненського обласного протитуберкульозного диспансеру Микола Ординський. – У МОЗ вже є проект протоколу надання медичної допомоги при виявленні туберкульозу на рівні первинної ланки медицини. ВООЗ взагалі рекомендує лікувати цю хворобу амбулаторно. Якщо дотримуватися рекомендацій лікарів, вона виліковується. Проте не забуваймо, що в людини, яка нею перехворіла, за життя може трапитися до 10 рецидивів, причому туберкульозу різних форм.

Те, що амбулаторне лікування туберкульозу сприяє швидшому одужанню, свідчить досвід боротьби з недугою в ЄС. Нині донори  активно допомагають Україні в боротьбі з туберкульозом. Міжнародні організації підтримали українські програми щодо боротьби з взявши на себе зобов’язання з їх фінансування і переходу на амбулаторне лікування.

За даними національних і міжнародних експертів, саме тривала практика госпіталізації у стаціонарах сприяла такому стрімкому підвищенню рівня мультирезистентного туберкульозу. Адже в більшості протитуберкульозних закладів насправді не забезпечуються вимоги інфекційного контролю. Як приклад, у Європі від туберкульозу у стаціонарах лікуються близько 15 днів, більшу частину лікування хворі проходять вдома. А в Україні на це витрачають цілий рік. За сучасними міжнародними стандартами, ізоляція і лікування в стаціонарі – це в жодному разі не вирішення проблеми туберкульозу. Рішенням є точний діагноз на ранній стадії, своєчасне лікування та амбулаторне спостереження за пацієнтами. Більшість пацієнтів перестають бути заразними упродовж декількох днів або тижнів після початку лікування…

-      Процес амбулаторного лікування туберкульозу ляже на плечі первинної ланки, сімейних лікарів. Інтенсивну фазу люди й надалі лікуватимуть в стаціонарі, але кількість днів, які вони там проведуть, зміниться. Так лікують в усіх цивілізованих країнах. Ніде і нікого не  тримають в стаціонарі стільки, скільки тримають в Україні. Тому в нас так багато випадків повторного інфікування, інфікування  іншими формами туберкульозу.  Ми потребуємо змін і тому, що амбулаторне лікування не лише ефективніше, а й в 4 рази дешевше стаціонарного, – зазначив заступник голови правління БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Євгеній Баборикін.