Роман Шустик: «Потрібно популяризувати ідею здорового способу життя, здорової сім’ї»

З 1 вересня 2017 року в повному обсязі набула чинності  Угода про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС) (далі — Угода), підписана ще у 2014 р., якою передбачається, зокрема, необхідність проведення ряду реформ, у тому числі у сфері охорони здоров’я. Це зумовлено тим, що в Україні є гостра необхідність якнайшвидшого запровадження медичної реформи, яка забезпечить новий рівень української медицини та дасть можливість кожному громадянину отримувати якісну медичну допомогу. Процес наразі триває, ми ж пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з головним лікарем Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центрі ім. В. Поліщука, лікарем-гінекологом, заслуженим лікарем України Романом Шустиком, який висловив своє бачення змін.

P80525-093047

 

Медична реформа наразі на часі?

-          Звісно, адже те що було раніше, цього залишати не можна. Реалії змушують реформувати галузь, щоб дати якісний продукт, який потребують українці.

rfr_logo-3-1024x180

Ключове в реформі, наближення до європейських стандартів. Навіть в угоді про асоціацію з ЄС прописано що сторони розвивають співробітництво в галузі охорони здоров’я з метою підвищення рівня його безпеки та захисту здоров’я людини як передумови сталого розвитку та економічного зростання.  На вашу думку, де варто приділити більше уваги?

-          Звісно, перш за все мене хвилює те, чим я безпосередньо займаюся. У нас фактично йде зменшення кількості населення. Репродуктивне здоров’я та планування сім’ї, це той напрямок, на який потрібно звернути особливу увагу. Ще 10 років назад кожна десята пара мала проблеми з вагітністю, а нині кожна третя. На першому плані чоловіче безпліддя. Питання формування та розвитку репродуктивного здоров’я потребує підтримки з боку держави. З кожним роком у нас кількість народжень зменшується. Зменшується кількість населення.  Збільшується кількість абортів, переривань вагітності, лікування безпліддя,  цей напрямок потрібно розвивати.

Що необхідно зробити, на що варто звернути увагу?

-          На рівні держави варто створити умови, має відбутися процес об’єднання різних ланок, бо це питання не просто медичне, на нього впливає і рівень економічного розвитку  й ряд інших факторів.

А якщо говорити чисто з медичної точки зору. Треба більше профілактичних та інформаційних заходів, більше фінансування?

-          Ви щойно дали відповідь на своє запитання! Але варто пам’ятати, що зараз війна й потрібно виходити з тих реалій, які є. Але це не заважає нам, до прикладу, займатися профілактичними заходами. Це не заважає людям вчасно звертатися до лікаря, а не тоді, коли вже проблеми відчутні. Онкологія, серцево-судині захворювання, вакцинація, туберкульоз це нині пріоритети, це нормально, такою є світова практика. При цьому ще раз повторюю, у нас скорочується кількість населення і тут потрібно вмикатися й працювати, щоб не нажити проблем для країни. Раніше люди жили, не було шматка хліба, але  в сім’ї було по 8-12 чоловік. А нині всі живуть по квартирах, їздять на недешевих авто, заправляють їх дорогим пальним, одіті, взутті, а дітей народжується все менше. На мою суб’єктивну думку, це швидше «відмазка», що не має коштів. Нажаль, але ми маємо проблеми й з інститутом сім’ї. Тут потрібно якісно інформаційно працювати, популяризувати ідеї здорового способу життя, здорової сім’ї.

ЄС вкладає в реформування медицини чимало зусиль та ресурсів, на вашу думку, через який проміжок часу це дасть результат і чи допоможе вирішити питання репродуктивного здоров’я?

-          Допоможе!  Візьмемо за приклад вакцинацію. Згадаймо скільки негативу в мережі Інтернет та по телебаченню було з цього приводу, як результат, рівень охоплення вакцинацією знизився. Але якщо взяти до увагу статистику то негативні  наслідки після вакцинації як 20 років назад  так і нині однакові. Просто тоді ніхто не обсмоктував кожен випадок. А сьогодні кожна ситуація - сенсація для ЗМІ. Однак як тільки розпочали інформаційну роботу в цьому напрямку відразу ситуація змінилася, нині батьки бігають і самі шукають вакцини. Це вже результат роботи, тих змін та перетворень, які нині здійснюються в українській медицині. Як тільки запрацюють Центри громадського здоров’я, як тільки люди отримають правильну інформацію, відразу буде результат! Нам дійсно потрібно менше лікувати й більше займатися пропагандою здорового способу життя і профілактикою!