«Парити» е-сигарети так само шкідливо як і цигарки

В рамках Угоди про асоціацію з ЄС Україна зобов’язалася прискорювати проєвропейські зміни в системі охорони здоров’я. Важлива роль відведена розвитку системи громадського здоров’я. На меті переконати українців берегти власне здоровся, в тому числі й за рахунок відмови від куріння. Частково це вдається. Останнім часом збільшилася кількість людей, які відмовилися від цигарок, але, натомість, почали «парити» електроні сигарети. Крім того, серед тих хто не палив тютюну, з’явилися прихильники «вайпів», особливо з числа підлітків. «Парити» електроні сигарети стало модно, масами шириться міф про те, що вони не шкодять здоров’ю, але насправді це не так.

вайпи

rfr_logo-3-1024x180

 

Куріння електронних сигарет створює ризики для здоров’я, особливо дітей та підлітків. Посилена реклама та доступність е-сигарет призвела до того, що ми ризикуємо отримати  нове покоління залежних від нікотину: 18,5% наших дітей потенційно отримають нікотинову залежність в майбутньому. До складу рідин, якими заправляють е-сигарети, входять хімічні речовини та сполуки, які мають негативний вплив на здоров’я, причому не лише курців, але й людей, які вдихають ці випаровування. Оскільки мозок людини продовжує формуватися до 24 років, наразі ми маємо ризик спричинення розладів нервової системи через нікотинову залежність у підлітків. До того ж, це може негативно вплинути на серцево-судинну систему та легені. Також речовини, які є додатковими в електронних сигаретах, можуть викликати онкологічні захворювання.

В Україні з’явилася реальна проблема неконтрольованого розповсюдження електронних сигарет і вона потребує вирішення, бо відповідно до результатів Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну, проведеного за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я у 2017 році, 18,4% школярів віком 13-15 років (22,6% хлопців та 14,0% дівчат) є теперішніми споживачами електронних сигарет.

Наразі зареєстрований законопроект  №2820, який заборонить продаж електронних сигарет дітям до 18 років та врегулює їхній обіг в Україні, але щоб це трапилося, потрібна воля народних обранців, але такої поки не має. Через тиск тютюнового лобі цей законопроект так і не був внесений на розгляд парламенту навіть у першому читанні, незважаючи на звернення Комітету ВРУ з питань охорони здоров'я, Міністерства охорони здоров'я та громадських організацій.

Результати незалежних міжнародних досліджень свідчать, що курці, які намагаються відмовитися від куріння за допомогою електронних сигарет, мають менші шанси на успіх, порівняно з тими, хто ці пристрої не використовує[1]. Окрім того, використання електронних сигарет некурцями (особливо дітьми та підлітками) призводить до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати курити звичайні сигарети[2]. Водночас використання е-сигарет підвищує ризики виникнення: серцево-судинних[3], онкологічних[4], легеневих захворювань[5]; а також створює загрозу травматизму (сигарети вибухають), отруєнь рідинами для заправки е-сигарет. Небезпечним є і пасивне куріння е-сигарет, особливо для вагітних жінок та дітей.

Джерело інфографіки - phc.org.ua