Про стан реформування сфери охорони здоров’я в Рівненській області

 З метою реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я, діяльність галузі охорони здоров’я області впродовж 2017-2018 років була спрямована на реформування системи охорони здоров’я з пріоритетним розвитком мережі закладів охорони здоров’я первинного рівня надання медичної допомоги, удосконалення спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги.

реформа мед

 Комплексна реформа системи охорони здоров’я включає і систему громадського здоров’я як основу профілактичної медицини. Розвиток системи громадського здоров’я в області започатковано із створенням у серпні поточного року комунального закладу «Рівненський обласний центр громадського здоров’я» Рівненської обласної ради шляхом злиття 3-х обласних комунальних закладів: Обласного центру здоров’я, обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, Обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом.

 Станом на 01.10.2018 року в області функціонує 106 закладів охорони здоров’я, з них 47 стаціонарних, 31 центр первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) (з мережею підпорядкованих 191 амбулаторією загальної практики/сімейної медицини та 607-ма ФАПами), 13 самостійних лікарських амбулаторно-поліклінічних закладів, обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (структурними підрозділами якого є 3 станції, 18 підстанцій, 30 пунктів постійного базування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги ), 3 санаторії та 10 інших медичних закладів.

Первинна медична допомога забезпечується мережею закладів охорони здоров’я первинної медичної допомоги включає 36 комунальних закладів охорони здоров’я та 2 лікарські амбулаторії загальної практики–сімейної медицини, що функціонують у структурі районних лікарень, у тому числі:

-31 центр первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД), до складу яких входить 191 амбулаторія загальної практики/сімейної медицини, 607 фельдшерсько-акушерських пунктів, 4 медичні пункти тимчасового базування;

- 5 юридично самостійних амбулаторій загальної практики-сімейної медицини, які відносяться до інфраструктури об’єднаних територіальних громад.

У сільській місцевості функціонує 130 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини.

У процесі децентралізації до інфраструктури 28 об’єднаних територіальних громад області увійшло 12 центрів первинної медико-санітарної допомоги, 3 районні лікарні, 44 лікарських амбулаторій загальної практики - сімейної медицини, 126 фельдшерсько-акушерських пунктів.

На засадах сімейної медицини отримують медичну допомогу 945,7 тисяч жителів області, що становить 81,6% від всіх жителів.

Кількість штатних посад лікарів загальної практики-сімейної медицини впродовж останніх трьох років збільшилась на 25,7%, кількість фізичних осіб лікарів - на 29,6%. Забезпеченість сімейними лікарями зросла до 3,5 на 10 тисяч жителів, а з врахуванням лікарів- педіатрів та терапевтів- 5,5 на 10 тисяч жителів.

Впродовж 2018 року для удосконалення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я первинної медичної допомоги придбано медичного обладнання на 875,5тис грн., що дозволило збільшити кількість укомплектованих медичним обладнанням закладів, відповідно табелю оснащення, до 50,5% .

Комп’ютеризовано та підключено до мережі Інтернет 183 амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, що становить 95,8% від всіх функціонуючих амбулаторій. У 12 закладах ( підрозділах) первинної медичної допомоги для всіх працюючих лікарів створені автоматизовані робочі місця.

На ремонтні роботи з місцевих бюджетів направлено близько 400 тисяч гривень.

Забезпеченість закладів охорони здоров’я первинної медичної допомоги санітарним транспортом складає 45,1% від потреби.

На виконання Плану заходів з реалізації Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я на період до 2020 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №821-р, в частині запровадження нової моделі фінансування:

-З 02 квітня 2018 року на Рівненщині стартувала кампанія "Лікар для кожної сім’ї" з підписання декларацій про вибір лікарів з надання первинної медичної допомоги, у відповідності до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 року № 503 "Про затвердження порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу та форми декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу" (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.03.2018 року за № 347/31799.

- Станом на 10.10.2018 року завершили перетворення у комунальні некомерційні підприємства та реєстрацію в електронній системі охорони здоров’я "еНеаlth"–(Національна електронна система охорони здоров’я ) :

- 53 заклади охорони здоров’я, з яких 36 – заклади первинної медичної допомоги;

- 689 лікарів, які надають первинну медичну допомогу;

- 603367337 підписано декларацій, що складає 52,1% від всіх жителів області.

Всього в області уклали договори з Національною Службою Здоров’я України 27 закладів охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу державного підпорядкування та 2 приватні заклади (Тз медичний центр «МЕДКОМ» і приватне підприємство «Медичні довідки»), з них в рамках "першої хвилі" - 4 комунальні некомерційні підприємства, які вже з 1 липня 2018 року фінансуються за новою моделлю (капітаційною ставкою) та ще 23 заклади охорони здоров’я первинного рівня фінансуються по новій моделі з 1 жовтня 2018 року.

 Динаміка заробітньої плати медичних працівників по деяких комунальних некомерційних підприємствах Рівненської області, що уклали договори з Національною Службою Здоров’я України в рамках "першої хвилі"

Назва закладу Заробітна плата до реформи

(грн.)

Заробітна плата після реформи (грн)

лікаря медичної сестри  Лікарів/ зар.плата  медичних сестр/зарплата
Комунальне підприємство «Ріненський районний центр первинної медичної допомоги» Рівненської районної ради 7248 5451  5 лікарів по 15500  5 медичних сестр по 7500
Комунальне підприємство «Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги» Здолбунівської районної ради 6521 4572 8 лікарів по 14700 8 медсестер по7400

 

 

В рамках реалізації Урядової програми «Доступні ліки» запроваджено національну систему реімбурсації лікарських засобів для визначеного переліку медичних станів. За 9 місяців 2018року профінансовано 22473 тис. грн.; Використано коштів з початку дії урядової програми у 2018 році – 18244 тис. грн. Сума субвенцій з державного бюджету на 2018 рік по даній програмі складає 29964,6 тис. грн.

Станом на 01.10.2018 в проекті задіяно 316 аптек. Кількість виписаних рецептів на відшкодування вартості лікарських засобів з початку дії урядової програми – 397528, виписаних рецептів, за якими здійснено часткове відшкодування вартості – 348537. Кількість осіб, які отримали лікарські засоби з початку дії програми – 222909.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від

6 грудня 2017 року №983 "Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості" та спільного наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.02.2018 №178/24 "Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги", фахівцями "Медичної ради реформ", створеної при обласній держадміністрації, спеціалістами управління охорони здоров’я, керівниками закладів первинної медичної допомоги районів та об’єднаних територіальних громад розроблений Перспективний план спроможної мережі надання первинної медичної допомоги в Рівненській області. План узгоджений з Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством регіонального розвитку та житлово-комунального господарства та затверджений розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 10.05.2018 року №302 «Про спроможні мережі надання первинної медичної допомоги в області».

Планом передбачено будівництво нових 34 лікарських амбулаторій загальної практики-сімейної медицини, та оснащення їх медичним, діагностичним, комп’ютерним, в т.ч. телемедичним обладнанням, санітарним транспортом. Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості на 2018 рік становить для Рівненської області понад 230 млн.грн.

Впровадження плану спроможної мережі надання первинної медичної допомоги в регіоні дасть змогу:

-         збільшити загальну кількість лікарських амбулаторій до 249, що дозволить наблизити кваліфіковану лікарську медичну допомогу до населення у сільській місцевості;

-         реорганізувати 260 фельдшерсько-акушерських пунктів у пункти здоров’я, що передбачає наближення лікарської медичної допомоги жителям сільських населених пунктів;

-         придбати 42 одиниці санітарного автотранспорту,

-         дооснастити 23 функціонуючих лікарських амбулаторій, які відповідають критеріям, визначеним Мінрегіонбудом, медичним обладнанням ;

Перспективний план формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги узгоджується з реалізацією на теренах області регіонального субпроекту «Підвищення ефективності лікування та профілактики хвороб системи кровообігу в Рівненській області на період з 2015 по 2020 роки» спільного з МОЗ України проекту Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», в частині реорганізації 25 ФАПів у лікарські амбулаторії загальної практики-сімейної медицини та проведення капітальних ремонтів 66 функціонуючих амбулаторій, укомплектування їх медичним обладнанням, комп’ютерною технікою. На сьогоднішній день вже розпочато поетапну реконструкцію 5 приміщень (ФАПів, інших будівельних об’єктів) у лікарські амбулаторії загальної практики-сімейної медицини у сільській місцевості Володимирецького району.

Для потреб закладів охорони здоров’я закуплено 5 серверів, 322 комп’ютери, 260 - БФП (багатофункціональний пристрій для друку/копіювання), мережевого та серверного обладнання, системного програмного забезпечення. Близько 80,0% цього обладнання розподілено для використання в лікарських амбулаторіях сільської місцевості;

В рамках реформування вторинного рівня надання медичної допомоги, з метою упорядкування мережі та удосконалення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, що забезпечують спеціалізовану медичну допомогу населенню області, на теренах області сформовано 3 госпітальних округи (Рівненський, Сарненський, Дубенський). Регіональний проект формування госпітальних округів на теренах Рівненської області був розроблений фахівцями управління охорони здоров’я, в рамках реалізації ст.35-2 Закону України «Про внесення змін до основ законодавства про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги» від 07.07.2011 № 3611-VІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 932 «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів» та наказу МОЗ України від 20.02.2017р №165 «Про затвердження Примірного положення про госпітальний округ». Проект схвалений головою Рівненської обласної державної адміністрації, Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Склад госпітальних округів затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №200-р «Про затвердження переліку та складу госпітальних округів Рівненської області» У всіх госпітальних округах створені Госпітальні ради та сформовані робочі групи для підготовки довгострокових планів розвитку госпітальних округів;

- В рамках реалізації Урядової програми «Доступні ліки» запроваджено національну систему реімбурсації лікарських засобів для визначеного переліку медичних станів. За 9 місяців 2018року профінансовано 22473 тис. грн.; Використано коштів з початку дії урядової програми у 2018 році –               18244 тис. грн. Сума субвенцій з державного бюджету на 2018 рік по даній програмі складає 29964,6 тис. грн.

Станом на 01.10.2018 в проекті задіяно 316 аптек. Кількість виписаних рецептів на відшкодування вартості лікарських засобів з початку дії урядової програми – 397528, виписаних рецептів, за якими здійснено часткове відшкодування вартості – 348537. Кількість осіб, які отримали лікарські засоби з початку дії програми – 222909.

- На базі комунального закладу «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» Рівненської обласної ради госпіталю створений «Республіканський центр лікування та реабілітації наслідків нейротравм» для довготривалого лікування важких травм головного та спинного мозку;

- Завершені роботи по будівництву ІІ-го пускового комплексу Рокитнівської центральної районної лікарні;

- Закуплено 18 автомобілів швидкої допомоги класу В для центральних районних та міських лікарень;

- Для запровадження нової моделі фінансування медичної допомоги на вторинному та третинному рівні надання медичної допомоги (спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги) на основі діагностично-споріднених груп, у визначених лікувальних закладах охорони здоров’я Рівненської області продовжується робота по реалізації пілотного проекту МОЗ України, затвердженого наказом МОЗ України від 17.03.2015 року №150 «Про затвердження Переліку пілотних закладів охорони здоров’я для впровадження системи діагностично-споріднених груп».

Для модернізації високоспеціалізованої (третинної) медичної допомоги :

У рамках реалізації регіонального субпроекту «Підвищення ефективності лікування та профілактики хвороб системи кровообігу в Рівненській області на період з 2015 по 2020 роки» спільного з МОЗ України проекту Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей»:

- на базі відділення інтервенційної радіології КЗ "Рівненська обласна клінічна лікарня" Рівненської обласної ради створений обласний кардіологічний центр;

- для укомплектування кардіологічного центру за кошти «Світового банку» закуплено ангіографічний комплекс, спеціалізований кардіо-вускулярний сканер, апарати штучної вентиляції легень та поставлено 22 одиниці надсучасної техніки європейського зразка.

- здійснюються заходи щодо впровадження в області системи електронної картки пацієнта та спеціалізованого медичного реєстру;

- проведено 40 тренінгів та підготовлено 840 лікарів первинної ланки з питань сучасних аспектів тактики ведення та лікування хворих на артеріальну гіпертензію та ішемічну хворобу серця;

У поточному році, з метою модернізації матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, що забезпечують спеціалізовану медичну допомогу:

- для КЗ «Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр» ім. В. Поліщука за кошти обласного бюджету придбано 16-зрізовий комп’ютерний томограф OPTIMA CT 520, вартістю 11,5 мільйона гривень ;

- для КЗ "Обласний перинатальний центр" Рівненської обласної ради за кошти обласного бюджету придбано сучасний рентгенапарат, вартістю близько 5 мільйонів гривень;

Дороговартісне медичне обладнання – лапароскопічну стійку (1,4 млн. грн.) придбано для Гощанської центральної районної лікарні.

Для потреб центральної міської лікарні м. Рівне, шляхом співфінансування з державного та місцевого бюджетів придбаний ангіографічний комплекс «Філіпс» загальною вартістю 23 553 тис.грн..

На базі комунального закладу «Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. В. Поліщука відкрито філію Державної установи “Інститут серця Міністерства охорони здоров’я України”.

В результаті заощадження коштів від проведених тендерних закупівель в рамках проекту Світового банку планується створити ще один серцево-судинний центр на базі КЗ "Сарненська центральна районна лікарня" Сарненської районної ради.

Підготовлено експертом проекту

«Сприяння інтеграції України в європейські мережі охорони здоров'я шляхом формування громадського запиту та реформи на регіональному рівні»[1]

Опанасик В.

 [1] Проект реалізується БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» за сприяння Європейського Союзу (https://ec.europa.eu/europeaid) в рамках проекту «Просування реформ в регіони», який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою". Зміст цієї аналітичної довідки є виключною відповідальністю її автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу."