Протидія домашньому насильству, що зміниться у 2019 році
З 11-го січня 2019 року домашні кривдники за свої дії нестимуть кримінальну відповідальність. Це стало можливим завдяки прийняттю депутатами Закону України № 2229-VIII який запроваджує додаткові заходи, спрямовані на запобігання та боротьбу з домашнім насильством. У законі зазначається, що домашнє насильство - це умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство щодо подружжя чи колишнього подружжя або когось іншого, з ким винний перебував у близьких стосунках. Також законотворцем визначені умови, які враховуватимуть, як обтяжуючі обставини. Вчинення злочину на ґрунті статевої приналежності або в присутності дитини, так само як і протиправні дії проти інваліда, людини, яка страждає від психічних розладів, зокрема недоумства, або з вадами розумового розвитку, має обтяжуючі обставини. Крім того, злочин у відношенні чоловіка або дружини, колишніх чоловіка або дружини, іншого члена сім'ї або близької людини також має обтяжуючі обставини.
Обмежувальні заходи
В інтересах потерпілого від злочину, пов’язаного з домашнім насильством, одночасно з призначенням покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів.
Засудженому можуть заборонити перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства, обмежити спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно неї, або у її присутності. Також кривднику можуть заборонити наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин. Заборона може стосуватися і листування, телефонних переговорів, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб.
Осіб, які здійснили домашнє насильство за рішенням суду зможуть направити для проходження програми для кривдників. Такі заходи можуть застосовуватися на строк від одного до трьох місяців і за потреби можуть бути продовжені на визначений судом строк, але не більше як на 12 місяців.
Контроль за поведінкою засуджених, до яких застосовано обмежувальні заходи, здійснює орган пробації за місцем проживання засудженого, а в разі вчинення злочину військовослужбовцем - командир військової частини.
Як каратимуть?
Покарання - громадські роботи 150-240 годин або арешт до півроку, або обмеження волі до 5 років, або позбавлення волі до 2 років.
Якщо повнолітня людина вчинила домашнє насильство, разом із покаранням на строк до 3 місяців або довше їй можуть заборонити заходити до дому потерпілого; спілкуватися з дитиною (якщо насильство було спрямоване проти неї або скоєне в її присутності); наближатися до дому, роботи чи інших місць, де буває потерпілий; писати повідомлення потерпілому тощо.
Злочину на ґрунті статевої приналежності було надано примітку "обставина, що обтяжує покарання". Також обтяжуючі обставини має злочин, скоєний щодо подружжя, колишнього подружжя чи близького родича.
У законі уточнили визначення поняття "зґвалтування"- вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням у тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи. Карається, як і раніше, позбавленням волі на строк 3-5 років.
Вчинення зґвалтування до подружжя чи колишнього подружжя або до особи у зв'язку з виконанням особою службового, професійного чи громадського обов'язку, або до вагітної жінки передбачає покарання на строк 5-10 років. Зґвалтування людини молодше 14 років карається тюремним строком на 8-15 років.
Будь-які насильницькі дії сексуального характеру, не пов'язані з проникненням у тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілого (сексуальне насильство) передбачають покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років. Щодо особи молодше 14 років - 5-10 років тюрми.
Публікація підготовлена в рамках проекту «Силами громади – проти домашнього насильства» за Підтримки Рівненської ОДА, що реалізовується БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне»