Знеболення стало доступнішим, – Ганна Котенко

Лише кожен третій українець, який потребував знеболення – його не отримав. Такими є дані щорічного дослідження "Індекс здоров'я. Україна 2018". За словами Ганни Котенко, керівника проекту «Підвищення ролі громадянського суспільства в забезпеченні прав дітей, які потребують паліативної допомоги», ці дані відповідають відомостям, які збирають правозахисники в межах проекту в регіонах України.

1421229255-4256-tabletki

-          Якщо провести аналіз то з 2011 року ситуація, безумовно, змінилася на краще. У 2011 доступ до знеболення мали лише 10% пацієнтів, наразі ж лише кожен третій не отримав знеболення. Та нам ще далеко до 100% показника, якого ми намагаємося досягти. Здебільшого це через людський фактор бо в Україні достатньо адекватна законодавчо-нормативна база і вона забезпечує права всіх, хто відчуває біль. А ось практика, коли лікарі не бажають виконувати законодавство, ніде не зникла. Зумисне чи через певні стереотипи ці лікарі  не хочуть мати справу з опіоідними анальгетиками і їх не призначають, - зазначає Гана Котенко.

Є й відсоток тих, хто не отримав знеболення через банальне незнання, що йому чи члену його родини гарантоване право доступу до знеболення. Такі люди не знають, як правильно діяти в тій чи іншій ситуації.

-          Щодо дітей, то тут якраз проблема у нормативній базі й відсутності сучасних форм знеболення. На рівні держави закуплені мізерні дози сиропу, відсутні пластирі та таблетовані форми розраховані на дитячий організм, - додає Гана Котенко.

"Індекс здоров'я. Україна" - це щорічне дослідження з метою визначити фактичний рівень задоволеності громадян України медичною допомогою.

Проект «Підвищення ролі громадянського суспільства в забезпеченні прав дітей, які потребують паліативної допомоги», реалізовується за фінансової підтримки ЄС.