Україна потребує ефективної системи громадського здоров’я
Українці повинні уникати захворювань і культивувати профілактику. Має відбутися переорієнтація на профілактичну медицину, щоб уникати захворювань і виявляти їх на ранніх стадіях, - так вважають у МОЗ, говорячи про розбудову системи громадського здоров’я.
Створення єдиної системи громадського здоров’я – зобов’язання України перед ЄС. Країна пішла шляхом реформування галузі за кращими європейськими зразками. Громадське здоров’я – основа профілактичної медицини, яка має сприяти досягненню європейських стандартів якості життя та благополуччя населення. Радянська система охорони здоров’я в Україні збереглася майже у незмінному стані. Успадкована з радянського періоду комплексна модель Семашка, за якої вся сфера охорони здоров’я належала до державної власності та фінансувалася державою, була спрямована на утримання лікарень, характеризувалася фрагментарним управлінням, зосередженим переважно на лікуванні нетяжких гострих станів та фактичною відсутністю профілактики.
Чому це важливо? Перше й головне завдання – створити у суспільстві попит на здоровий спосіб життя. Адже з точки зору банальної економіки, ефективніше та дешевше зробити щеплення, чи вакцинувати дитину, ніж потім лікувати хворобу. І це проблема не окремого громадянина, а держави в цілому. Завдяки тому, що в ЄС пропагується здоровий спосіб життя, відсоток смертності там значно нижчий. Адже увага приділяється первинній профілактиці та своєчасному зверненню до лікарів.
«Зазвичай ми думаємо про лікування тоді, коли вже щось болить. Нашою метою є переорієнтація на профілактику захворювань. Про хворих пацієнтів ми будемо дбати, але паралельно ми будемо вчити людей, як бути здоровими», – додала Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я України.
Нова система громадського здоров'я будується за принципами децентралізації та субсидіарності. Координатором та технічним лідером програм та проектів у цій сфері має стати Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я. Центр матиме доступ до медичної статистичної інформації, здійснюватиме обробку баз даних, готуватиме науково обґрунтовані рішення та аналітику у сфері громадського здоров’я.
Система громадського здоров’я опікуватиметься біологічною безпекою, розвитком національної системи крові, контролем за неінфекційними хворобами, а також стримуванням стійкості до протимікробних засобів.
Замість того, щоб витрачати час на лікування, краще витратити його на те, щоб бути здоровими, щасливими, жити довше і працювати більше
Публікацію підготовлено в рамках проекту «Забезпечення прозорості та подолання корупції у системі громадського здоров’я Рівненської області», який реалізується за підтримки МБФ "Відродження".