Прес-конференція – Всесвітний день хоспісної та паліативної допомоги

14 жовтня 2014 р. Рівненське відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» провело прес-конференцію, яка була присвячена Всесвітному дню хоспісної та паліативної допомоги. Ця дата відзначається щорічно в другу суботу жовтня.

Голова правління Рівненського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Юрій Лазаревич запропонував учасникам круглого столу дати свої відповіді на питання: як в Рівненській області протягом останнього року змінилася ситуація з наданням паліативної допомоги тим пацієнтам, які її потребують. Загальна думка всіх учасників: зміни є, вони позитивні – незважаючи на те, що проблем у цій сфері (як і в української медицині в цілому) поки ще залишається багато.Віктор Іськів, заступник начальника відділення організаційної та лікувально-профілктичної роботі управління охорони здоров’я рівненської облради, розповів про план заходів щодо розвітку надання хоспісної та падіативної допомоги в Рівненської області на 2013–2015 рр. Він назвав пункти цього плану, які на сьогоднішній день є виконаними.

Заступник начальника управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської миської раді пані Вікторія Покоєвчук зазначила, що потреба в наданні паліативної допомоги збільшується рік від року по всій Україні, і для цього існують об’єктивні причини. Вона розповіла, що в останні місяці були організовані навчальні заняття для медичного персоналу практично в кожній поліклініці. Був також проведений, за допомогою Міжнародного фонду «Відродження» та регіонального відділення Всеукраїнської мережі ЛЖВ, одноденний навчальний семінар для лікарів міста та області.

Одним з найбільш значних досягнень у галузі паліативної допомоги пані Покоєвчук назвала створення при поліклініці № 2 виїзної хоспісної бригади – однієї з небагатьох, які є сьогодні в Україні. Існування цієї бригади стало можливим завдяки грантовому проекту.

Директор Дубенського медичного коледжу Надія Венгрин розповіла, що в останній рік у цьому навчальному закладі розпочалося навчання молодших медичних спеціалістів, а також соціальних працівників, у напрямку паліативної та хоспісної допомоги. Крім цього, студенти коледжу в процесі проходження практики беруть участь у наданні соціальної допомоги паліативним хворим. Пані Венгрин також поділилася досвідом залучення меценатів та спонсорів для фінансування відділення паліативної допомоги (хоспісу) в Дубно.Правозахисник Рівненського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Євген Новицкий підкреслив, що треба бачити проблему паліативної допомоги не лише з боку тих, хто такою допомогу організує, але і з боку пацієнтів – одержувачів цієї допомоги. Саме з пацієнтами (причому часто з незадоволеними) доводиться працювати правозахисникам. Потрібно сказати, що з даної позиції також є очевидним значне поліпшення ситуації, що відбулося за останній рік. Якщо влітку 2013 року лікарі майже поголовно боялися видавати або виписувати сильнодіючі знеболюючі препарати пацієнтам, які отримували паліативну допомогу у себе вдома, то зараз ця проблема в Рівненській області майже повністю вирішена. «Важливо, щоб була динаміка, і ця динаміка на даний час є», – зазначив правозахисник.

Пан Новицький також нагадав, що з початку 2015 року вступає в дію стаття Основ законодавства України про охорону здоров’я, яка відокремлює паліативну допомогу в якості окремого напрямку медицини. Він запропонував вже зараз замислитися, які «підводні камені» можуть тут підстерігати лікарів та пацієнтів, щоб спільними зусиллями успішно подолати ці можливі складнощі.Також в ході прес-конференції були обговорені найбільш актуальні завдання, які належить вирішувати в майбутньому. Одна з них – це створення в області дитячого хоспісу.