Туберкульоз – виліковний!

https://dts.gov.ua/images/stories/tuberkulez.jpg

Протягом останнього десятиріччя епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні значно погіршилась. Ця соціально небезпечна інфекційна хвороба стала проблемою для багатьох країн світу, але найгостріше постала в країнах Східної Європи та країнах, що розвиваються.

Однією з основних причин стрімкого поширення епідемії туберкульозу в Україні є необізнаність, непоінформованість громадян щодо шляхів уникнення цього захворювання, важливості його своєчасного лікування та профілактики у повсякденному житті.

Кожен з нас щодня вирішує безліч різних проблем та питань. Часом “нагальні” та “невідкладні” справи примушують забути про себе. Навіть почуваючи себе хворими, ми відкладаємо візит до лікаря, бо не вважаємо нашу недугу вартою уваги та дорогоцінного часу. Іноді бракує необхідної інформації, або нами володіють хибні переконання, які заважають вчасно звернутися за допомогою.

Туберкульоз є небезпечним та важким захворюванням, але на початку він має “прихований” перебіг. Часто людина, що захворіла, вважає, що перевтомилася або має застудне захворювання. Тому багато людей звертається до лікаря лише після появи важких симптомів, коли лікування туберкульозу стає набагато складніше та триваліше.

Туберкульоз — це інфекційне захворювання. Його збудником є мікобактерія туберкульозу (паличка або бацила Коха). Є багато видів мікобактерій ( людських, бичачих, пташиних, мишачих та інших), всі вони можуть викликати захворювання у людини. Паличка Коха дуже стійка до впливу навколишнього середовища: в річковій воді збудник зберігається до 5 місяців, у грунті — 1–2 роки, у вуличному пилу — до 10 діб, у приміщеннях при розсіяному світлі — більше 1 місяця, на пасовищах — до 1 року. Вона добре витримує нагрівання до 85° С і охолодження до 200° С, при температурі — 20° С паличка Коха зберігає життєздатність протягом 7 років. Ультрафіолетові промені вбивають її через 2–3 хвилини.

Паличка Коха може виділятися у зовнішнє середовище лише при “відкритій” формі туберкульозу. Всі інші форми туберкульозу не є небезпечними з точки зору передачі збудника захворювання.

Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним або повітряно пиловим шляхом. Хворий на, так звану, “відкриту” форму туберкульозу під час кашлю виділяє у повітря разом з крапельками мокротиння або слини паличку Коха. Людина, що знаходиться поруч та вдихає ці заражені крапельки, може бути інфікована. Крім того, якщо заражені крапельки мокротиння висихають та осідають на часточках пилу, є імовірність зараження іншої людини, якщо вона вдихає ці часточки.

Найбільшу вірогідність захворіти має та людина, яка під час “зустрічі” з мікобактерією туберкульозу має знижений імунітет. Причиною ослаблення імунітету може бути перевтома, погане або нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, що призводять до порушення роботи імунної системи.

Найбільший ризик мають люди, що інфіковані ВІЛ та хворі на СНІД. Високий ризик також мають:

  • люди, які знаходяться у постійному контакті з хворими на “відкриту” форму туберкульозу;
  • люди, що зловживають алкоголем або вживають наркотики;
  • люди, що мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя, або через наявність хронічних захворювань.

На жаль, пересічні громадяни теж ризикують через погіршення екологічної ситуації, стреси та перевтому. Туберкульоз не зважає на соціальний чи фінансовий стан.

Високий ризик захворювання мають також діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку через вікове ослаблення імунітету.

Згідно із Законом України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз», дітям безкоштовно проводяться обов’язкові профілактичні щеплення згідно з календарем профілактичних щеплень. Дані досліджень доводять, що таке щеплення дає досить тривалий та надійний імунітет (але, на жаль, не дає 100 % захисту від захворювання). У вакцинованих при народженні дітей імунітет зберігається протягом 5–7 років.

Тож існує лише одна можливість, а саме – якнайшвидше виявлення та лікування хворих на туберкульоз.

Також дуже важливими є профілактичні заходи. Дотримання принципів раціонального харчування з достатнім вмістом вітамінів та мінералів або прийом полівітамінних препаратів допомагає підтримувати хороший стан імунітету. Корисними є також загартовування та фізичні вправи. Варто уникати перевантаження та негативних емоцій, недосипання та перевтоми. І, звичайно, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни.

Симптомами туберкульозу є: кашель, частіше сухий, що продовжується більше 2–3 тижнів, кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі), підвищення температури без очевидних причин більше 5–7 днів, задуха, раптове схуднення, погіршення або відсутність апетиту, постійна слабкість, підвищена втомлюваність та пітливість, особливо вночі.

Якщо є подібні симптоми, негайно зверніться до лікаря. Одразу призначте візит, не посилаючись на невідкладні справи, відсутність часу або грошей. Розкажіть своїм близьким про туберкульоз та необхідність його раннього виявлення. Переконайте їх в необхідності негайного візиту до дільничного лікаря-терапевта. Після огляду та обстеження обговоріть з ним план подальших дій, який буде залежати від результатів обстеження. Остаточний діагноз “туберкульоз” може встановити тільки лікар-фтизіатр (лікар, який спеціалізується на лікуванні туберкульозу) після додаткового обстеження в тубдиспансері або в обласному фтизіопульмонологічному центрі.

Обстеження складається з рентгенографії, аналізу мокротиння та додаткових, призначених лікарем при потребі загальноклінічних аналізів. Обстеження просте, безпечне та виконується протягом декількох днів.

Згідно з діючим законодавством та відповідно до Національної програми боротьби з туберкульозом, лікування туберкульозу в Україні здійснюється безкоштовно.

Крім того, згідно з сучасними програмами лікування, термін перебування у лікарні значно скорочено, деякі форми туберкульозу лікуються у денних стаціонарах, а на певних стадіях лікування можливе перебування пацієнта вдома.

Обстеження осіб, що перебували у тісному контакті з людиною, хворою на туберкульоз, є обов’язковим. Це дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях або при наявності показань провести профілактичне лікування, що значно зменшує вірогідність захворювання.

Більшість пацієнтів добре переносять протитуберкульозні препарати. Звичайно, як і багато інших фармацевтичних засобів, ці ліки мають певний негативний вплив на організм, який компенсується після їх відміни. Але у даному випадку ризик, що виникає для здоров’я та життя людини у разі захворювання на туберкульоз, у сотні разів вищий, ніж ризик, який може виникнути при вживанні протитуберкульозних препаратів.

Жодний відомий народний засіб не може вилікувати туберкульоз. Народні засоби можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультації з лікарем. Але втрачати час на спроби вилікуватися народними методами при туберкульозі не можна ні в якому разі. Це може призвести до виникнення ускладнень, небезпечних для життя.

Туберкульоз – виліковний! Повне одужання можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне — вчасно звернутися за допомогою.

Ось лише один з багатьох прикладів з практики Рівненського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». Заміжня молода пані, з м. Рівного, має дитину. Коли дитині було 8–9 місяців, жінка дізналася, що хворіє на туберкульоз. Можливості лікуватись в стаціонарі вона не мала, так як не було на кого залишити немовля. Тому жінці призначили лікування амбулаторно (на дому). Рівненські співробітники та волонтери мережі ЛЖВ взяли її на супровід, приносять пігулки додому. Лікування проходить успішно, жінка закінчила інтенсивну фазу лікування і зараз знаходиться на підтримуючій фазі. Вона вже не заразною. Дитина здорова.

Якщо в ході лікування туберкульозу Вам необхідна допомога, підтримка, додаткова інформація, порада людини, яка сама перенесла це захворювання та одужала, – приходьте в місцеві відділення Всеукраїнської мережі ЛЖВ. В м. Рівне таке відділення знаходиться за адресою: вул. Будівельників, 1 (кінцева зупинка маршрутки № 35).

Наші телефони: (0362) 40-17-63; (0362) 43-97-63; 066-047-83-34