Марія Адамчук

Експерт проекту, президент БФ «СТОПРАК» (м.Луцьк) Марія Адамчук визначає основною проблемою становлення паліативної допомоги в Україні суперечливість нинішнього законодавства щодо знеболення, прогалини у нормативно-правовому полі, яке регламентує надання паліативної допомоги та відсутність єдиної програми паліативної допомоги.

Особливостями сучасної медико-демографічної ситуації в Україні є високий рівень захворюваності та смертності від онкологічних та тяжких ускладнень хронічних неінфекційних захворювань, значне поширення захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД, туберкульоз, вірусний гепатит «В» та «С». Це зумовлює один з найвищих в світі рівнів смертності, яка у 2014 році становить 15,75 на 1000 населення, у м. Луцьк такий показник становить 10,3 на 1000 населення.
Інкурабельні захворювання, особливо у термінальних стадіях перебігу супроводжуються вираженим больовим синдромом та іншими важкими розладами життєдіяльності, що завдають значних фізичних і моральних страждань, суттєво знижують якість життя пацієнтів та членів їх родин. Це вимагає створення та розвитку доступної та ефективної системи надання паліативної допомоги населенню.
Зумовлюють зростання потреби паліативної допомоги невпинне постаріння населення. Сьогодні, відповідно до даних Державного комітету статистики України та МОЗ України понад 3 млн. громадян в Україні мають вік, старший за 75 років. У значної частини літніх людей суттєво знижується якість життя – вони страждають через хронічний невгамовний біль, когнітивні розлади і важкі порушення функцій органів і систем. Більшість з них, особливо у некомпенсованих та термінальних стадіях захворювання, гостро потребують паліативної допомоги у закладах охорони здоров’я або вдома під опікою медичних працівників.
Згідно міжнародних рекомендацій і стандартів для 45 млн. населення України необхідно забезпечити функціональними 4,5 тис. ліжок для паліативної допомоги. В розрахунку на населення м. Луцьк потреба в ліжках паліативної допомоги складає 22.
Згідно методичних рекомендацій розрахунку потреби в паліативній допомозі (рекомендації ВООЗ та Наказу МОЗ України від 15.07.2011 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо розрахунку потреби населення у медичній допомозі»), не менше ніж 80% з інкурабельними формами онкологічних захворювань потребують паліативної допомоги. У м. Луцьк у 2014 році такої допомоги потребувала 271 особа.

Отож, розвиток паліативної допомоги у м. Луцьк, зокрема, прийняття та впровадження Луцької міської Програми розвитку паліативної допомоги на 2015-2020 роки, забезпечить гарантовану доступність, якість та ефективність надання паліативної допомоги невиліковно хворим лучанам та їх родинам. Прийняття локальних протоколів знеболення в медичних закладах забезпечить стандартизацію послуг та сприятиме захисту прав пацієнтів на знеболення та гідне завершення життя.