«Ми будемо моніторити закупівлі через «Прозорро», поки в нас будуть сили…»

БО  «Мережа 100 % життя Рівне» і надалі перевірятиме закупівлі медичними закладами Рівненщини через систему «Прозорро», оскільки це дає можливість виявити недобросовісних керівників і зекономити кошти на додаткове придбання ліків для мешканців міста й області. Також активісти звернуться до місцевих органів влади з проханням ініціювати зменшення порогу закупівель до 50 тисяч гривень.

svizha-krov3-2

Про це розповів Юрій Лазаревич, голова БО «Мережа 100% життя Рівне», коментуючи дивну закупівлю морфіну Центральною міською лікарнею Рівного.

 - Наскільки важливим є сам факт того, що можна відстежити що, в кого і за скільки?

- Узагалі я вважаю, що всі кошти, які є в бюджеті, - це кошти платників податків, нас самих. Тому нам потрібно знати, як вони використовуються. Одна з цілей створення системи «Прозорро» - спрощений доступ до інформації, що стосується закупівель. І це добре, що нам не треба займатися тривалим листуванням чи масу документів перевіряти, а можемо зайти на «Прозорро» й усе побачити.

 - Ви тісно спілкуєтеся з керівниками медичних установ. Для них це – проблема чи плюс? Як з боку комунальних закладів ведеться робота в цьому напрямку?

- За період діяльності нашої організації ми відмітили, що є деякі служби, які взагалі не користуються «Прозорро»… Наприклад, тубдиспансери, які у 2016 році навіть не були там зареєстровані. Вони провели всі закупівлі до того, як набув чинності відповідний закон. У мене виникають запитання. Якщо люди не хочуть торгувати через «Прозорро», значить, хочуть щось приховати. Бо загалом система все спрощує. Документи завантажені в електронному варіанті, торги проходять відкрито. Ті, хто хоче щось сховати або заробити на закупівлях, будуть усілякими шляхами уникати цієї системи. І не раз ми бачимо «розбиті» закупівлі до 200 тисяч. Досить багато є на 190-199 … Я сумніваюся, що в бюджеті не вистачило 2-3 тисяч, щоб торгувати через «Прозорро». Тим паче, що законодавство не забороняє провести закупівлю навіть на 100 тисяч.

 - Коли ми говоримо приховувати, маємо на увазі потенційну корупцію?

- Так, я вважаю, що це корупція, коли люди приховують інформацію… У МОЗі при закупівлі препаратів 40% суми йшло на відкати. І коли почалися закупівлі через міжнародні організації, вдалося їх зекономити. Ті, хто були на цих схемах, хочуть відмінити міжнародну закупівлю. Але моніторинг, зокрема й нашої організації, показав, що були препарати, які раніше купувалися, наприклад, за 123 долари, а тепер – за 47. У того ж постачальника. Це значна сума. А всі гроші, які йдуть комусь у кишені, - це життя людей. Якщо ми економимо на закупівлі, ці кошти залишаються в бюджеті. Можна оголосити додаткову закупівлю або придбати інші препарати. Наша організація займається моніторингом закупівель для того, щоб бюджетні кошти більш ефективно використовувалися. Тоді мешканці Рівного й Рівненщини отримають більше безкоштовних ліків.

 - А загалом «Прозорро» дозволяє повністю нівелювати цю корупційну складову?

- Звісно, ні. Можна й через «Прозорро» торгувати з відкатами, але тепер ми маємо інформацію і можемо ставити запитання, чому по такій чи іншій ціні закуповувалося. Наприклад, у нашій області заклад двічі придбав препарат у того ж постачальника, але через «Прозорро» купив на 40 % дешевше.

 - Коли «Мережа 100 % життя Рівне» виявляє такі факти у Рівненській області, що ви з цим далі робите? В певні органи направляєте, публічно розголошуєте, щоб керівники цих закладів були присоромлені і подумали, що вони роблять…

- Поки що ми використовували публічне розголошення, бо не бачили якогось порушення на законодавчому рівні в цих торгах. Але питання залишається: чому відрізняється сума при закупівлі? І хотілося б, щоб головні лікарі давали відповідь.

 - Яку мету ставить «Мережа 100 % життя Рівне», здійснюючи моніторинг закупівель медзакладів області через систему «Прозорро»?

- Це економія бюджетних коштів на закупівлі, щоб можна було потім придбати більше ліків.

- А що стосується зменшення допорогової суми?

- Так, ми хочемо це зробити. Закупівлі через систему «Прозорро» допомагають суттєво економити кошти. Тому ми будемо просити нашу місцеву владу рекомендувати зменшити  закупівельні пороги. Думаю, якби зменшили до 50 тисяч, це було б корисно для нашої області.

 - Загалом яку оцінку медзакладам Рівненщини в рамках роботи через систему «Прозорро» поставили б за п’ятибальною шкалою? І де краща ситуація: в місті, районах, області?

- Найбільш відкрито здійснюють закупівлі обласні комунальні заклади. У місті Рівне ситуація непогана. У районах окремі - кращі, інші – гірші. Лікарні Дубровиці, Зарічного дуже добре працюють. А деякі нічого не висвітлюють або лише окремі закупівлі.  Але я не раз чув нарікання на те, що система недосконала, не дозволяє їм якісне купити… Наприклад, недавно в мене була розмова, під час якої скаржилися, що закуповували папір через «Прозорро», а він виявився не тієї щільності, і принтер його «зажовував». І нарікають на систему, нібито це вона примусила купити дешевше і неякісне. Я вважаю, що людина, яка формувала технічне завдання для цієї закупівлі, не вказала необхідну щільність паперу. Для того щоб більше навчити людей, які займаються закупівлями, у нас заплановано тренінг на 10 лютого. Будуть представники «Прозорро», щоб усе пояснити.

 - Зараз багато говорять про реформу медичної галузі. У рамках реформи, що стосується закупівель, є ще якісь ініціативи, нововведення, щоб досягнути мети, про яку ви говорите?

- Реформи йдуть більше на національному рівні. І саме у МОЗівській реформі центральне – це закупівлі міжнародними організаціями. Ми хочемо допомогти їх відстоювати, бо там немає корупційних схем. Багато хто ними не задоволений, тому що зламані їхні схеми збагачення на життях людей.

- Як довго будете займатися моніторингом, відстежувати, контролювати?

- Доти, доки в нас будуть сили й можливості. Наразі на цей моніторинг є грантова підтримка, щоб ми могли найняти людину для більш ефективного моніторингу. Коли гроші закінчаться, менше часу зможемо цьому приділяти, тому що є інші задачі. Але ми плануємо моніторити постійно, не залежно від того, будуть грантові кошти чи ні. Загалом на Рівненщині треба відстежувати закупівлі більше 50-ти медичних закладів.