Як юридично правильно оформити рецепт на знеболення, не порушуючи пункту про торговельну назву

Лікарі, які працюють із паліативними хворими та виписують їм рецепти на знеболювальні препарати, зіштовхуються із вимогою, виконати яку щонайменше проблемно.

знеболення
Мова про наказ МОЗ, який зобов’язує в рецепті вказувати не діючу речовину, а торгову назву. В результаті виникають проблеми, адже лікар не може знати про те, які конкретно знеболювальні є в аптеках для продажу саме сьогодні. А ще ж не відомо, в яку аптеку піде пацієнт. Медики переконують, що цей факт робить ще більшим небажання лікарів взагалі зв'язуватися з призначенням знеболення та випискою рецептів.

- Навряд чи є правильним варіантом практика ігнорування цієї вимоги і вказування у рецепті на опіоїдний анальгетик його діючої речовини. Така практика, за словами опитаних нами лікарів, уже складається. Однак, окрім самого факту порушення вимог діючої нормативної бази, така ситуація може викликати відмову аптеки видати вказаний препарат – через неправильно оформлений рецепт. Те, що такі рецепти аптеками приймаються, ставить під удар їхніх співробітників, бо вони формально стають співучасниками правопорушення. Оскільки в міжнародній практиці лікування хронічного болю віддають перевагу препаратам морфіну, має сенс виписувати «морфіну сульфат» чи «морфіну гідрохлорид», які, найбільш вірогідно, є в аптеках, що реалізовують опіоїдні анальгетики, - зазначає консультант-правозахисник БО «Мережа 100 відсотків життя» Євгеній Новицький.

На його думку, ця проблема не повинна ставати проблемою лікаря, адже краще мати рецепт, який важко отоварити, ніж не мати ніякого. Відтак пошуком препарату мають займатися родичі хворого. Вирішити ж цю проблему можна, внісши зміни в наказ №360, які відмінять вимогу вказувати торговельну назву препарату.

Вікторія Покоєвчук, начальник Рівненського міського управління охорони здоров’я, запевняє, що у місцевих лікарів проблем із випискою знеболювальних немає.

- Скільки ми вже користуємося цим оновленим законодавством, і ніколи не виникало ніяких проблем, через те що наші лікарі пройшли навчання. На сьогодні ми з великим трудом можемо знайти лікаря, який не знає, що він має право виписати той чи інший препарат. Також у нас не такий великий вибір цих наркотичних знеболювачів, щоб людина не знала, що йому виписати. По-третє, не такий великий асортимент у нас в аптеках. Тому лікар чітко виписує препарат. А дізнатися, який на сьогоднішній день препарат є в аптеці, не те що просто – ми його знаємо кожну секунду. Ми весь час переживаємо за те, щоб у нас був у достатній кількості той чи інший препарат для знеболення, і дуже рідко коли є потреба виписувати на рецептурному бланку, тому що ми максимально беремо на себе витрати з міського бюджету, щоб закупити ці препарати для адекватного знеболення для поліклінік. Тому я не знаю лікарів, щоб виникло чи зі сторони пацієнтів, чи зі сторони лікарів таке проблемне питання, яке неможливо вирішити, - прокоментувала питання Вікторія Покоєвчук.

--